Klub senior +

Powiększ obraz

W 2023r. Klub „Senior+” w Wiśle  kontynuuje swoją działalność. Tak jak w poprzednich latach, członkowie  Klubu spotykają się w czwartki w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku centrum przesiadkowego przy ul. 1 Maja 69. Klub liczy obecnie maksymalną liczbę członków, tj. 20 osób. Głównym celem spotkań jest integracja i aktywizacja członków klubu, poprawa kondycji psychofizycznej oraz rozwijanie zainteresowań, poprzez umożliwienie korzystania z oferty prozdrowotnej, edukacyjnej, kulturalnej i społecznej aktywizacji.

Regularnie realizowane są zajęcia z zakresu terapii zajęciowej. Korzystając ze wsparcia i inspiracji prowadzącej je animatorki, seniorzy poznają różnorodne techniki pracy, często wykorzystując nieoczywiste materiały jak kamienie, liście, słoiki, butelki, resztki materiałów itp. W tym roku uczestnicy zajęć rozwijali wyobraźnię i zdolności manualne tworząc piękne drzewka z suszonych liści, zabawne długonogie skrzaty, kurki, zające z siana, bransoletki, wazoniki, kompozycje z kwiatów z bibuły krepiny i ozdabiając przedmioty i kamienie metodą decoupage czy szyjąc maskotki.

W ramach organizowanych przez opiekuna Klubu zajęć integracyjno-edukacyjnych m. in. grano w planszówki, zaprezentowano sylwetkę i twórczość Ludwiga van Beethovena, zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie, trenowano mózg, świętowano dzień dziecka i dzień kota Garfielda. Odbyliśmy także wirtualny spacer po krakowskich Plantach, wsłuchując się w przestawione przez historyka fragmenty literatury, ilustrowane prezentacją zdjęć. Duże zainteresowanie wzbudziły także warsztaty poświęcone pszczołom i arbuzowi, podczas których nie tylko poznaliśmy prozdrowotne właściwości miodu i arbuza, ale przyrządziliśmy oryginalne potrawy jak np. ciasto pszczółka czy pizza z arbuza.  Oprócz informacji przedstawionych w formie prezentacji, zdobyte wiadomości utrwalane są poprzez rozwiązywane zagadki i quizy, wykreślanki, oglądane filmy itp.

Miłą formą integracji są niewątpliwie wspólne imprezy i wycieczki. Tłusty czwartek był okazją do karnawałowej zabawy, poprzedzonej wspólnym przygotowaniem tradycyjnych przysmaków tj. pączków i faworków. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła także niedawna wycieczka do Rud, gdzie po zwiedzaniu Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego, udaliśmy się do Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej. Posileni własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami, wyruszyliśmy w podróż pociągiem do stacji Stanica. Powrotną drogę odbyliśmy wozami zaprzężonymi w konie, przypominając sobie czasy kiedy jeszcze nie znano kolei. Ciesząc się pogodą i świetnymi humorami, jednocześnie  podziwialiśmy piękne widoki Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Korzystając z miejscowej oferty kulturalnej odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną i zwiedziliśmy wystawę malarstwa Czesława Kuryatty w Muzeum Beskidzkim. Udało się także zorganizować wyjazd na spektakl „Żona do adopcji” w MDK „Prażakówka” w Ustroniu.

Wielu użytecznych informacji na temat profilaktyki i dbania o zdrowie dostarczyło spotkanie z naturopatką, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła wykład „Zdrowie jest w naszych rękach”. W trosce o zdrowie i sprawność fizyczną klubowiczów zorganizowano także spacer nordic walking,  korzystając z zakupionych w poprzednich latach kijków.

Wspólne zajęcia i wyjścia nie tylko pozwalają lepiej się poznać i miło spędzić czas, ale pobudzają aktywność i kreatywność seniorów, rozwijają zainteresowania i inspirują do poszerzania wiedzy o różnorodnej tematyce, jednocześnie zapobiegając poczuciu osamotnienia i stwarzając możliwość udziału w życiu społeczno-kulturalnym .

MOPS na wszystkich spotkaniach zapewniał wprowadzający domową atmosferę drobny poczęstunek (kawa/herbata, ciasto, owoce) oraz wszelkie materiały potrzebne do warsztatów rękodzielniczych i kulinarnych.