W gabinecie psychologa

Powiększ obraz

W GABINECIE PSYCHOLOGA

Dlaczego zabawa jest tak ważna dla dziecka?
Zainspirowana artykułem, do którego link załączam Państwu poniżej, postanowiłam podzielić się kilkoma
wnioskami, które nasuwają mi się zarówno z praktyki w pracy z dziećmi oraz wiedzy teoretycznej nabytej w trakcie, jak i po studiach.
ZABAWA JEST KLUCZOWA DLA DZIECI.
Za pomocą zabawy dzieci zarówno informują nas o tym co je trapi, czego się boją, co je złości, ale też w
pewien sposób „leczą się” ze swoich lęków, traum i niepowodzeń. Trudności dziecka przepracowane w
zabawie, nie będą dezorganizowały mu codziennego funkcjonowania, ponieważ będzie miało możliwość, aby się z nimi oswoić a wręcz zaprzyjaźnić w trakcie zabawy. Zabawa jest częścią pracy terapeutycznej
psychologa z dzieckiem, ale również rzeczą tak naturalną, że niewymagającą udziału tegoż psychologa. Co za tym idzie każdy z Państwa, niezależnie od wykonywanego zawodu, poświęcając swój czas, by pobawić się z dzieckiem, oddziaływuje na niego terapeutycznie. Nie ma jednej określonej zabawy, która będzie adekwatna do każdej trudności, wszystko zależy od wyobraźni rodzica i dziecka a przede wszystkim gotowości rodzica, by „wejść w świat dziecka”, reagować pozytywnie na jego pomysły, zamiast krytykować. Dziecko w ten sposób zaopiekowane i zrozumiane będzie mogło popuścić wodze fantazji i przepracować swoje problemy przy wsparciu rodzica. W zabawie rzeczy przerażające na co dzień- tak jak wspomniana w artykule suszarka- mogą stać się powodem do śmiechu i okazać się wcale nie takie straszne. Zabawa oprócz pełnienia funkcji terapeutycznej pełni również funkcję informacyjną. Jeśli zaobserwują Państwo dowolną zabawę waszego dziecka, będziecie mogli określić czy jest smutne, złe czy radosne, co je martwi, czego się boi. Dobrą informacją są też rysunki, które nie zawsze muszą być ładne i w tęczowych kolorach. Jeśli dziecko jest złe, to wcale nie będzie miało ochoty narysować kwiatka, prędzej przyjdzie mu do głowy miecz czy karabin. Rysowanie jest świetną formą rozładowania emocji, dlatego należy dziecku nie tylko na to pozwolić a wręcz cieszyć się, że wyraża uczucia w ten sposób, a nie wyładowując się na innych.
Kolejnym pozytywnym aspektem zabawy z dzieckiem jest możliwość pokazania mu akceptowalnych sposobów radzenia sobie z emocjami. Lalki trzymane przez dziecko chcą wciąż bić te trzymane przez Państwa? Waszym lalkom może zacząć być wtedy przykro i mogą przestać bawić się z lalkami dziecka. Miś dziecka zaczyna kłócić się z innym misiem? Zabawka trzymana przez Was może zamienić się w misia-rodzica, który pokazuje misiom dziecka, w jaki inny sposób mogą rozwiązać swój konflikt, niekoniecznie się kłócąc. Oczywiście zalet spędzania czasu z dzieckiem na zabawie jest dużo więcej i z pewnością wrócę do tego tematu w przyszłości. Teraz jednak chciałbym zostawić Państwa z tą garścią informacji i serdecznie zaprosić do kontaktu ze mną w razie jakichkolwiek trudności.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem:
www.focus.pl/artykul/jak-pomoc-dziecku-przezwyciezyc-strach?page=4

Katarzyna Kwiatkowska tel. 576968888