Działalność Klubu Senior

Powiększ obraz

W czerwcu br. rozpoczął swoją działalność Klub „Senior+” w Wiśle. Członkowie  Klubu spotykają się w czwartki w godzinach od 8.00 do 13.00 w budynku centrum przesiadkowego przy ul. 1 Maja 69. Głównym celem spotkań jest integracja i aktywizacja członków klubu, poprawa kondycji psychofizycznej oraz rozwijanie zainteresowań, poprzez umożliwienie korzystania z oferty prozdrowotnej, edukacyjnej, kulturalnej i społecznej aktywizacji.

Poza tematycznymi spotkaniami we własnym gronie, poświęconymi np. Ogólnopolskiej Karcie Seniora, świadczeniom przysługującym seniorom czy ozdobnemu pakowaniu upominków, odbywają się zajęcia z instruktorami czy zaproszonymi gośćmi.

W lipcu i sierpniu odbył się kurs podstaw obsługi komputera, dzięki któremu uczestnicy zajęć mogli zdobyć m. in. tak potrzebne, zwłaszcza w obecnych czasach, umiejętności korzystania z Internetu i mediów społecznościowych.

W trosce o sprawność fizyczną klubowiczów zakupiono kije do nordic walking  i zorganizowano szkolenie z instruktorem. Wspólne wyjścia nie tylko poprawiają kondycję, ale jednocześnie pozwalają lepiej się poznać i wesoło spędzić czas.

Dobrym przygotowaniem do planowanego konkursu wiedzy o Wiśle są cykliczne spotkania z historykiem Panem Maciejem Oczkowskim. Na pierwszym  z nich, na przykładzie zaprezentowanego egzemplarza kancjonału księdza Trzanowskiego z 1795 roku, podzielił się on wiedzą na temat starej książki. Kolejne spotkania poświęcone były Wiśle w dawnej fotografii i gwarze.

Klubowicze uczestniczyli również w bliższych i dalszych wycieczkach. Odwiedzili Centrum Ekologiczne na Jonidle i Nadleśnictwo w Wiśle Czarne. Wiele wspomnień z dawnych lat przywołała wizyta w starej szkole w budynku „U Niedźwiedzia”. Niezwykłych wrażeń dostarczyła także wrześniowa wycieczka do skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej i ogrodów Kapias w Goczałkowicach.

Niewątpliwe zdolności artystyczne seniorek ujawniły się podczas zajęć z twórcą ludowym Panią Ewą Lazar. Panie w pełnym skupieniu i z wielkim zaangażowaniem wykonały piękną biżuterię – kolczyki, bransoletki i naszyjniki.

Na najbliższe zajęcia planowana jest rehabilitacja z terapeutą powięzi oraz spotkanie z dietetykiem, a w dalszej perspektywie kolejne wyjazdy m. in.  do teatru i na koncert.

Obecnie Klub „Senior+” liczy 13 członków. Wciąż jest możliwość dołączenia do tego grona, zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Wszystkich informacji udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiśle.